Главная Новости

World News in Macedonian

Опубликовано: 06.09.2018

видео World News in Macedonian

Macedonian Life: Ohrid's historical treasures

Новости от Sportsweek.org

Каталог Добавить свою новость можно бесплатно сейчас - здесь Все самые горячие новости на сегодня - в таблоиде 123ru.netТоп новостей последнего часа

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

ВМРО-ДПМНЕ бара владата за време на кампањата за референдумот да ги запре сите тендери и времени вработувања како што е правило и за избори. Во спротивно опозицијата смета дека владата ја злоупотребува власта за партиски цели, за купување и корупција на гласачите и не прави разлика меѓу партијата и државата. "Сите зафати на оваа власт во ова време, најмалку од распишувањето на референдумот, се зафати со лукративни побуди, преку злоупотреби да се оствари политичка победа на политичката партија од која потекнуваат. Читать дальше...


Macedonia Name Change: PM under pressure to resolve name dispute

Босанската полиција открила 50-ина мигранти од Авганистан, Иран и Пакистан, сокриени во товарен воз кој влегувал од Србија. Мигрантите биле запрени кај Зворник. За време на полицискиот претрес, дел од нив побегнале назад кон Србија, додека преостанатите, кои биле фатени од полицијата, биле вратени во Србија од страна на босанските власти. Во изминатата година Босна станува се поважна алка на балканската мигрантска рута. Во текот на 2018 година, босанската полиција регистрирала дури 11.000 мигранти, од Блискиот Исток, јужна Азија и северна Африка. Читать дальше...

САД, Франција, Британија и Италија денеска го осудија насилството што изби во либискиот главен град Триполи и предупредија дека постои опасност оваа северноафриканска држава да потоне во уште поголема нестабилност. Најмалку 30 лица беа убиени во пресметките во либиската метропола во изминатите денови, а стотина беа ранети. “Овие обиди да се ослабне легитимната либиска власт и да се попречат политичките процеси се неприфатливи. Ги повикуваме вооружените групи веднаш да ги запрат сите воени активности и ги предупредуваме тие што ја поткопуваат стабилноста, како во Триполи, така и во други делови на Либија, дека ги сметаме за одговорни,” пишува во заедничкото соопштение на четирите држави. Читать дальше...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека е се појасно дeка ќе биде тешко да се дојде до било какво решение за Косово. “Ние ќе продолжиме да нудиме мир и компромисно решение и да бараме она што е можно, реално, правично и рационално за српскиот народ и за српската држава”, изјави Вучиќ на отварањето на Жежељовиот мост во Нови Сад, каде гостин беше и еврокомесарот Јоханес Хан. Според неговите зборови, „тие во Србија кои бараат ништо и се надеваат дека Србија добива едно големо ништо, треба да продолжат да се радуваат, бидејќи се е насочено кон успехот Србија по прашањето на Косово да не добие ништо“. Читать дальше...

Двете лица што вчера беа избодени во централната железничка станица во Амстердам се американски државјани, изјави амбасадрот на САД во Холандија Пит Хокстра. Се работи за двајца туристи кои ја посетувале холандската метропола кога ги нападнал 19-годишен Авганистанец кој што поседувал германска дозвола за престој. Полицијата отвори оган врз напаѓачот и го рани, откако тој ги избоде Американците. И туристите и напаѓачот се хоспитализирани. Холандската полиција информираше дека сите можности за причините за нападот се отворени... Читать дальше...

"Верувам во мудроста на македонските граѓани и убеден сум дека тие ќе знаат да ја донесат вистинската одлука на претстојниот референдум," рече американскиот заменик-државен секретар за Европа и Евроазија Метју Палмер на денешната средба со заменик-министерот за надворешни работи на Македонија Андреј Жерновски во Дубровник. Палмер и Жерновски имаа средба на маргините на меѓународната конференција „Дубровник форум“ на која, како што соопшти МНР, заеднички бил заклучокот дека референдумот е историски настан во кој граѓаните треба целосно да се вклучат.. Читать дальше...

Три лица загинаа, а десетици се повредени при експлозија на автомобил-бомба во сирискиот град Азаз, јави телевизијата „Скај њуз Арабија“. Нападот бил насочен кон протестен собир на кој се барало нови локални избори. Азаз кој се наоѓа во северниот дел во Сирија е под контрола на бунтовниците, кои имаат поддршка од Турција. Се уште никој не презеде одговорност за нападот.

Охридската полиција информираше дека жител на охрид бил приведен под сомнение за вчерашното убиство на жената од Велгошти. Осомничениот бил приведен доцна синоќа во Струга. Вчера попладне, во полициската станица Охрид било добиено телефонско известување дека е пронајдено мртво тело на жена, по што било утврдено дека се работи за 47-годишната Б.П.. Безживотното тело на жената го пронашле соседите во нејзиниот дом во селото Велгошти, каде што живеела сама. Според Јавното обвинителство, на телото... Читать дальше...

Бразилскиот Изборен суд донесе одлука да му се забрани учество на поранешниот претседател Луис Инасио Лула да Силва да учествува на претседателските избори во октомври. Да Силва е фаворит и покрај тоа што е осуден на 12 години затвор поради корупција и перење на пари. Согласно бразилските закони на Да Силва му е забрането учество на избори бидејќи неговата казна е потврдена во жалбена постапка. Поранешниот бразилски претседател се надеваше дека судот ќе му дозволи да се кандидира бидејќи според него... Читать дальше...

Тројца министри од бугарската Влада поднесоа оставка по автобуската несреќа во која загинаа 17 луѓе, а неколкумина се повредени. Претходно, бугарскиот премиер Бојко Борисов ги повика министерот за внатрешни работи, за сообраќај и за регионален развој - Валентин Радев, Ивајло Московски и Николај Наков да поднесат оставки и да преземат политичка одговорност. Оставките на тројцата министри кои ги именуваше партијата на Борисов, ГЕРБ, треба да ги потврди Парламентот. Несреќата се случи пред една недела, кога се преврти автобус и излета од автопатот, на околу 50 километри северно од Софија. Читать дальше...

Новости рынков недвижимости и автомобилей

123ru.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Не нравится, не хотите слышать — не читайте, читаете — будьте взаимно вежливы и корректны в своих высказываниях. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 123ru.net — обозреватель новостей. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. 123ru.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от 123ru.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь .

Рейтинг самых обсуждаемых сегодня новостей в мире

Новости спорта

123ru.net — информационный сайт, транслирующий новости города Вашего города онлайн. Всё, что происходило и происходит в городе — в оперативной ленте ежедневных новостей в интерактивном режиме на сайте 123ru.net.

Самые свежие новости Вашего города, а также полный архив ежедневных событий города с аналитикой, комментариями и прямыми ссылками на источники информации. Местные городские, авторитетные региональные и популярные федеральные новостные агентства и телеканалы — в одной ленте новостей, упорядоченные по времени публикации и с обязательным указанием первоисточника информации. Ничего лишнего. Всё о чём говорят, пишут в газетах и блогах, показывают по телевизору и транслируют в интернете — из первых рук.

123ru.net — самый полный календарь значимых и не очень событий Вашего города, в и о вчера, сегодня и прямо сейчас — от пользователей нашего сайта в режиме онлайн. А также — актуальные статьи и мировые новости .

Если же Вы проживаете в городе или у Вас есть просто интересная информация о городе и горожанах мы всегда рады разместить её на нашем портале с указанием в публикации Вашего авторства. Пишите нам на электронный адрес: [email protected] . Создайте свой блог и, если он будет интересен, то Вы получите совершенно бесплатно баннер и прямую ссылку на него, размещённую на всех страницах региональных интернет-ресурсов нашей веб-группы, а это — более 1 000 000 просмотров в месяц.

Всё, что пишут о , в , для Вашего города и для всех тех, кому это просто интересно, — в наших лентах новостей от первого лица, без какой бы то ни было цензуры, без приоритетов редакторов, без зависимости от политической конъюнктуры, настроений, течений и обстоятельств. Наш читатель вправе знать всю правду и, поэтому: наш читатель - всегда прав!

На 123ru.net все новости (в том числе и ваши ) доступны в переводе на практически любой из популярных языков мира. Для перевода достаточно выбрать из списка языков, размещённого в шапке сайта, интересующий Вас. Перевод выбранной страницы мы осуществим мгновенно в автоматическом режиме и с индексацией через поисковые системы. Читайте новости на языках мира у нас в режиме онлайн. 123ru.net — Ваш мир без границ и языковых барьеров! А с недавнего времени мы добавили и новости по разделам, категориям, интересам и блогам, что позволяет получить пользователю сервиса не только оперативную, но и альтернативную информацию по интересующей теме со всего мира, от совершенно разных независимых популярных и не очень источников на одной странице. Сервис также позволяет просмотреть всю ленту новостей по каждому источнику информации отдельно в формате календаря за любую выбранную дату и период.

123ru.net — поисковый источник актуальной информации не только о повседневной жизни Вашего города и городов Вашего региона, новостях, событиях и происшествиях, но и партнёрская интернет-витрина актуальных товарных предложений с доставкой в Вашем городе. Ежедневно на нашем сайте появляется, обновляется и дополняется самая свежая информация о товарах и услугах, акциях и скидках на самые разные темы от недвижимости и автомобилей до различных ежедневных услуг, мобильных приложений и самых свежих предложений местных интернет-магазинов и предприятий фактически по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Всегда — живая информация, всегда — актуальные цены. 123ru.net — только свежие интернет-предложения в регионах (ежеминутное обновление в режиме онлайн). Кто не успел — тот опоздал, кто опоздал — тот отстал! Будь в курсе нового — цени время! Промедлишь ты, другой успеет! 123ru.net — новый формат подачи информации, новый формат нового времени! В каждом слове — значение, в каждом баннере — смысл! Вся интернет-витрина — здесь .

m.123ru.net — Ваши новости у Вас в кармане. Безграничные возможности публикации частных материалов и общественно-значимой информации в реальном времени с прямыми ссылками на Ваши источники. Совершенно бесплатно, с мобильного телефона или планшета, оперативно, просто, с точной географической привязкой к происходящим событиям, происшествиям и объявлениям. В любой момент, ежеминутно мы предоставляем Вам возможность публикации актуальной информации (заметки, статьи, репортажи с комментариями, фото и видео, частные объявления и т.д.) по любому из городов России, Украины, Белоруссии и Абхазии — совершенно бесплатно .

А теперь Вам доступны новости и на других языках всех континентов.

Калейдоскоп обсуждаемых сегодня новостей

Акции, скидки, распродажи, жёлтые новости (16+)

Новости последнего часа

Топ-10 новостей за сегодня на этот час:

Бесплатные объявления

в городах России

Другие популярные новости дня сегодня

Топ-10 анонсов новостей от партнёров:

 

rss